Euroopan Unionin osarahoittama

Valtakunnallisten hankkeiden haku auki

– ideoita haussa vesihuollon turvallisuuteen, ruoka-alan yritysten toiminnan kehittämiseen ja yrittäjyyteen05.12.2024 09:46

Maaseuturahaston valtakunnallisten maaseutuhankkeiden ideahaku on avautunut. Teemoina haussa ovat maaseudun vesihuollon turvallisuus, ruoka-alan yritysten toiminnan kehittäminen ja maaseudun yrittäjyys.

– Valittavien hankkeiden avulla kehitetään vesihuollon toimintavarmuutta, vahvistetaan maaseudun yritysten yrittäjyysosaamista sekä lisätään toimijoiden välistä yhteistyötä ja vahvistetaan verkostoitumista, Lassi Hurskainen valtakunnallisia maaseudun kehittämishankkeita koordinoivasta Hämeen ELY-keskuksesta kertoo.

Haku toteutetaan kaksivaiheisena. Ideahaussa voi esittää maaseudun kehittämiseen liittyviä ja valtakunnalliseen hankerahoitukseen soveltuvia ideoita 17.1.2025 saakka. Ideahakuvaiheesta jatkovalmisteluun valituista ideoista laaditaan varsinainen hankesuunnitelma ja hankehakemus.

Valtakunnallisten hankkeiden ideahaku kohdennetaan tällä hakukierroksella kolmeen hakuteemaan:

Teema 1: Maaseudun vesihuollon turvallisuus

Ideahaussa haetaan hankkeita, joilla edistetään vesihuollon turvallisuutta maaseudulla. Teemaan sisältyy maatilojen ja muiden maaseudun yritysten sekä asukkaiden puhtaan veden saannin kehittäminen ja jatkuvuuden varmistaminen. Hankkeilla voidaan lisätä vesihuollon infrastruktuuriin liittyvää turvallisuusosaamista.

Hankkeiden päämääränä on nostaa toimijoiden käytännön vesihuoltoon, vesiturvallisuuteen sekä erilaisissa kriisi- ja häiriötilanteissa toimimiseen liittyvää valmiutta, näkökulmina esimerkiksi osaamisen kehittäminen, paikalliset verkostot ja yhteistyö, ennakointi sekä varautumissuunnitelmia koskevat kehittämistoimenpiteet.

Teema 2: Ruoka-alan yritysten toiminnan kehittäminen

Ideahaussa haetaan hankkeita, joilla vahvistetaan yritysosaamista, lisätään ruokajärjestelmän toimijoiden välistä yhteistyötä ja vahvistetaan erityisesti yritysten verkostoitumista. Hankkeiden painopisteitä ovat esimerkiksi yritysosaamisen vahvistaminen koko ruokajärjestelmässä, uuden teknologian ja datan hyödyntäminen liiketoiminnassa, uudet tuotteet, -raaka-aineet ja -markkinat, nimisuojatuotteiden hyödyntäminen ja paikallisen ruokajärjestelmän kehittäminen.

Teema 3: Maaseudun yrittäjyys

Ideahaussa haetaan hankkeita, joilla vahvistetaan yrittäjyysosaamista, lisätään maaseudun toimijoiden välistä yhteistyötä ja vahvistetaan verkostoitumista. Valtakunnallisilta hankkeilta edellytetään laajaa yhteistyötä toimintojen ja osaamisen kehittämisessä sekä uusimman tiedon hyödyntämistä ja tulosten välittämistä toimijoiden käyttöön. Ideahakuun toivotaan erityisesti uusia avauksia ja innovatiivisia sisältöjä maaseudun monipuolisen yritystoiminnan edistämiseen.

Erityisenä painopisteenä on naisten, nuorten ja maahanmuuttajien yrittäjyyden edistämiseen tähtäävät toimenpiteet.

Lisätietoja

Lisätietoja valtakunnallisten kehittämishankkeiden hausta antavat Hämeen ELY-keskuksessa:

Lisää uutisia

Uutinen
26.02.2026

Alkutuotanto kehittyy Itä-Suomessa – investoinnit ja nuorten kiinnostus kasvussa

Uutinen
25.02.2026

Maaseudun ja saariston asukkaiden näkemyksiä haetaan luonnon tilan parantamiseen ja ennallistamisen toteutukseen

Uutinen
25.02.2026

Itä-Suomen elinvoimakeskuksen maaseutuyksikkö esittäytyy

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.