Euroopan Unionin osarahoittama

Varsinais-Suomen maaseutujaosto tekee tiivistä yhteistyötä maaseudun kehittämiseksi

24.09.2024 10:00

Vuosi 2024 on varsinaissuomalaisen kumppanuustyön juhlavuosi, jota vietetään Varsinais-Suomen liiton johdolla. Liiton alla toimivan Varsinais-Suomen maaseutujaoston luoma kumppanuus lisää tietoa ja ymmärrystä maaseudun ja maatalouden kehittämisestä sekä vuoropuhelua ja konkreettista yhteistyötä maakunnassa.

Varsinais-Suomen maaseutujaosto on yksi maakunnan yhteistyöryhmän alaisuudessa toimivista jaostoista. Sen tehtävänä on osallistua Varsinais-Suomen kumppanuusstrategian toteuttamiseen erityisesti saaristo- ja maaseutualueita koskevien kehittämistoimien osalta. Lisäksi jaosto suunnittelee ja sovittaa yhteen alueellisia maaseudun ja saariston kehittämistoimenpiteitä sekä valmistelee maaseutuun liittyviä asioita maakunnan yhteistyöryhmän käsittelyyn.

Jaoston sisällä toimii vielä pienryhmiä, joita käytetään yksityiskohtaisempien toimeksiantojen toteuttamiseen. Pienryhmissä on pohdittu esimerkiksi Varsinais-Suomen maaseudun kehittämissuunnitelman painopisteitä. EU:n maatalous- ja maaseuturahoitusta myönnetään Varsinais-Suomessa alueellisen maaseudun kehittämissuunnitelman mukaisiin toimiin.

Jaosto kokoontuu kolme kertaa vuodessa. Siinä on edustajia muun muassa Varsinais-Suomen liitosta, ELY-keskuksesta, Leader-ryhmistä, kuntien maaseutupalveluista, maatalouden neuvonta- ja edunvalvontaorganisaatioista, maaseudun ja yritysten kehittämisorganisaatioista, Metsäkeskuksesta ja Varsinais-Suomen Kylistä. Käsiteltävien asioiden lisäksi maaseutujaosto toimii hyvänä yhteistyöverkostona, jonka ansioista Varsinais-Suomen maaseudun kehittämisen parissa toimivat tahot pysyvät perillä myös toistensa ajankohtaisista asioista.

Maaseutujaoston puheenjohtajana toimii Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maaseutuyksikön päällikkö Antti Jaatinen.

– Alati muuttuvassa maailmassa verkostoituminen on tärkeä keino etsiä maakunnan kehittämisen suuntaa ja viedä yhdessä tärkeäksi katsomiamme asioita eteenpäin. Toistemme toiminnan tunteminen auttaa hahmottamaan mahdolliset vaikuttamisen paikat ja tilanteet, toteaa Jaatinen.

Maaseutujaoston puheenjohtajana toimii Varsinais-Suomen ELY-keskuksen maaseutuyksikön päällikkö Antti Jaatinen.

Yhteistyötä muiden jaostojen kanssa

Maakunnan yhteistyöryhmän alaisuudessa toimii viisi jaostoa: maaseutujaosto, ilmastovastuujaosto, elinkeinojaosto, järjestöjaosto ja koulutusjaosto.

Keväällä 2023 maaseutujaosto järjesti yhteisen kokouksen ilmastovastuujaoston kanssa. Kokouksessa työskenneltiin pienryhmissä, joissa pohdittiin muun muassa, miten maataloutta voisi harjoittaa osana kestävää energiamurrosta, miten kestävän ruuantuotannon kannattavuutta voisi vahvistaa ja miten yhteisiä tavoitteita voisi edistää kuntien ja valtion tasolla sekä eri toimialoilla.

Neljä ihmistä ja etualalla pöydällä ryhmätöiden tuotoksia.
Maaseutujaoston ja ilmastovastuujaoston yhteiskokous keväällä 2023.

Alkuvuodesta 2024 maaseutujaoston kokouksessa vieraili elinkeinovastuujaoston väkeä. Monet maakunnan kehittämisen kannalta tärkeät kysymykset ovatkin sellaisia, joita kannattaa pohtia laajassa ja hyvässä yhteistyössä – kumppanuuksiin panostaen.

Uutta oppia asiantuntijoilta

Maaseutujaoston kokouksiin kutsutaan säännöllisesti myös ulkopuolisia asiantuntijoita, jotta maaseutujaoston ymmärrys alansa asioista kasvaa ja syvenee.

Keväällä 2023 Sitran kestävyysratkaisujen johtava asiantuntija Liisa Pietola kertoi maaseutujaostolle maaperän terveyden ja tuottavuuden merkityksestä ilmaston, vesistöjen ja luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa. Hän kannusti panostamaan tutkimukseen ja vuoropuheluun, jotta olisi mahdollista saavuttaa yhteisymmärrys siitä, miten maataloutta kannattaa kehittää. Ja jotta kaikki saadaan mukaan muutokseen, siirtymän pitää olla hallittu ja hyväksyttävä.

Syksyllä 2023 maaseutujaosto kokousti Ruskolla Heikkilän tilalla, jossa Timo Heikkilä kertoi sikatalouden ajankohtaisista asioista, vapaaporsituksen hyödyistä ja kiertotalouden edistämisestä.

Alkuvuodesta 2024 Kupittaan Citymarketin kauppias Hannu Aaltonen esitteli maaseutujaostolle ruokaketjun viimeistä lenkkiä, eli kauppaa. Kupittaan Citymarketissa on lanseerattu Local-ohjelma, joka nostaa esiin paikallisia lähiruokatuotteita. Maailman monenlaiset kriisitilanteet ovat tuoneet hyvin näkyväksi sen, miten tärkeää on vuoropuhelu koko ruokaketjun kesken.

Hannu Aaltonen esitteli maaseutujaostolle ruokaketjun viimeistä lenkkiä, eli kauppaa.

Keväällä 2024 MTK-Varsinais-Suomen silloinen aluepäällikkö Terhi Löfstedt kertoi maaseutujaostolle EU:n yhteisen maatalouspolitiikan suunnittelusta. Vaikka rahoituskausi 2023–2027 on vasta lähtenyt kunnolla käyntiin, uutta kautta suunnitellaan jo. Erityisesti yhteisessä maatalouspolitiikassa puhuttaa nyt se, miten EU voisi olla nykyistä kilpailukykyisempi ruuantuottaja ja jopa viejä. EU:n mahdollinen laajeneminen tulee väistämättä vaikuttamaan tukijärjestelmään ja paine ilmastotoimien lisäämiselle kasvaa koko ajan.

Terhi Löfstedt kertoi maaseutujaostolle EU:n yhteisen maatalouspolitiikan suunnittelusta.

Lisää uutisia

Uutinen
11.03.2026

Tekoäly hankesuunnittelun tukena – ei korvaajana

Uutinen
11.03.2026

Kutsu Nuori viljelijä -kyselytutkimukseen  

Uutinen
09.03.2026

Työpaikkoja ja talkootunteja – yli 8 miljoonaa euroa Leader-rahoitusta Pirkanmaan maaseudulle 2023–2025

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.