Kylien OmaVara -hankkeen koulutus: Maakellari - ruokaturvaa ilman sähköä
Tule kuulemaan maakellarin toiminnasta ja oppimaan, miten kunnostat vanhan maakellarin, rakennat uuden ja hyödynnät modernia tekniikkaa kellarin olosuhteiden seurantaan.
Perinteinen maakellari säilyttää perunat ja porkkanat, hillot ja purnukat. Oikein rakennettu kellari ei tarvitse lisälämpöä sähköllä ja kosteuskin pysyy optimaalisena itsestään. Nykytekniikkaa voi käyttää kellarin olosuhteiden seuraamiseen.
Tule kuulemaan, miten kellari toimii, kuinka vanha kellari kunnostetaan tai kuinka uusi rakennetaan. Koulutus on kaksiosainen; aluksi teknistä tietoa ja sen jälkeen vierailu paikallisessa maakellarissa.
Perinnerakentamisen asiantuntija Hannu Rinne on humanisti, joka tarttui vasaraan. Hän on kunnostanut reilut parikymmentä vuotta omaa vanhaa taloaan, Kiviniemen kartanoa, Pyhtäällä. Perinnemestari-projekti lähti liikkeelle halusta kertoa muille kunnostajille omista kokemuksista, joissa yhdistyy kirjatieto, kansanviisaus ja käytännön tekeminen. Omassa kellarissaan hänellä on turvassa kaksi viinipulloa ja kymmenen kesäkukkaa ruukuissaan.