Emoseminaari
Emoseminaari tulee taas! Tapahtuma järjestetään 19.–20.11.2026 Kalajoella Santa’s Resort & Spa Hotel Sanissa. Emoseminaari kokoaa jälleen yhteen emolehmätilalliset, asiantuntijat ja yhteistyökumppanit jakamaan kokemuksia, näkemyksiä ja käytännön vinkkejä tuotannon kehittämiseen. Luvassa on täyttä asiaa emolehmätuotannosta ja rentoa yhdessäoloa toisten tuottajien kanssa. Bussikuljetuksia pyritään järjestämään eri puolilta Suomea kysynnän puitteissa.
Keskiössä tilojen kehittäminen
Seminaarin keskiössä ovat tilojen arki ja kehittäminen. Ohjelmassa kuullaan useampia tilapuheenvuoroja, joissa tuottajat jakavat omia kokemuksiaan ja ratkaisujaan tuotannon kehittämisestä ja investoinneista erilaisista lähtökohdista ja tavoitteista. Näiden esimerkkien kautta osallistujat saavat vertaistukea sekä uusia näkökulmia omaan tekemiseensä.
Investoinnit, kannattavuus ja tulevaisuus
Tilatarinoiden rinnalla tapahtumassa käsitellään emolehmätilojen tulevaisuuden kannalta keskeisiä teemoja, kuten tuotannon kannattavuutta, tuottavuutta sekä investointien merkitystä tilojen kehityksessä. Myös jalostukseen ja karjan kehittämiseen liittyvät aiheet ovat mukana kokonaisuudessa.
Tapahtumasta tullaan tiedottamaan tarkemmin nettisivuilla osoitteessa www.atriatuottajat.fi/emoseminaari-2026 sekä somessa @atria.nautakehitys.