Maatila tuottokuntoisena uusille yrittäjille – vuokrauksen kautta omistajiksi
Maatila tuottokuntoisena uusille yrittäjille – vuokrauksen kautta omistajiksi -omistajanvaihdoskoulutus
27.10.2026 klo 10-14.15 Sievi
Miten maatilalle löytyy jatkaja suvun ulkopuolelta?
Kun tilaa kehitetään pitkäjänteisesti ja sen tuottokyvystä pidetään huolta, toiminta kiinnostaa myös uusia yrittäjiä. Madetojat pääsivät tutustumaan maitotilan toimintaan ensin vuokraamalla osan tilan toiminnoista. Yhteistyön syventyessä syntyi luottamus, joka johti lopulta onnistuneeseen omistajanvaihdokseen. Ratkaisu on ollut toimiva sekä myyjälle että ostajalle ja tilan toiminta on jatkunut kannattavana myös uusien yrittäjien käsissä.
Tässä koulutuspäivässä sinulla on mahdollisuus kuulla käytännön kokemuksia onnistuneesta maatilan omistajanvaihdoksesta ja saada asiantuntijoiden neuvoja rahoitukseen, vakuuksiin, tukimahdollisuuksiin ja erilaisiin kauppatilanteisiin liittyen. Päivän päätteeksi on mahdollisuus esittää kysymyksiä asiantuntijoille työpajassa. Tarkemman ohjelman voit lukea tapahtuman sivuilta
Saapuminen:
Tilaisuus alkaa klo 10 Madetojan tilalla (Kukonkyläntie 683, Sievi), jossa tilan ja sen omistajanvaihdosprosessin esittely. Tämän jälkeen klo 11 siirtyminen Kylätalolle Kukonkoskelle (Poleentie 29, Sievi). Kyläntalolla hankkeiden tarjoamat kahvit, jonka jälkeen asiantuntijat hyppäävät lauteille. Koulutukseen on mahdollista lähteä mukaan myös Oulusta Linnanmaan kampukselta hankkeen tarjoamalla kyydityksellä, lähtö 7.30, paluu tilaisuuden jälkeen.
*pidätämme oikeuden muutoksiin
Yhteistyössä tapahtumaa järjestämässä seuraavat Euroopan unionin osarahoittamat hankkeet: