Euroopan Unionin osarahoittama

Leaderin ja maaseudun kehittämisen kuulumisia Brysselistä

02.03.2026 16:56 Koko Suomi
Leader-alatyöryhmän kokouksessa helmikuussa 2026 keskusteltiin tulevaisuudesta ja kuultiin inspiroivia esimerkkejä älykkäistä kylistä. Maaseudun kehittäjien eurooppalainen verkosto on vahva ja voimaannuttava, kun kokoonnutaan yhteen vaihtamaan kuulumisia, paikalliselta tasolta aina EU:hun asti.

Euroopan maaseutuverkoston (EU CAP Network) alaisuudessa työskentelee alatyöryhmiä. Yksi niistä on Leader ala-työryhmä (Subgroup on LEADER and Territorial Development). Se kokoontuu kerran vuodessa ja käy läpi Leader-rahoituksen toimeenpanon tilannetta, keskustelee ajankohtaisista asioista ja antaa oivallisen mahdollisuuden tavata kollegoja. Suomesta alatyöryhmässä ovat mukana Laura Jänis maa- ja metsätalousministeriöstä, Juha-Matti Markkola maaseutuverkostoyksiköstä, ja Leader-ryhmien edustajana Alexandra de Haas Lokalkraft Leader Åland:sta.

Muutkin pääosastot (DG:t) halutaan mukaan keskusteluihin

Tämän vuoden tapaamisen teemana oli työstää Euroopan maaseutuverkoston vuotuista toimintasuunnitelmaa, joka alkaa kesäkuussa. Kokouksen keskusteluissa välittyi yleinen huoli maaseudun kehittämisen ja Leader-toiminnan tulevaisuudesta. Euroopan komission viime vuonna esittelemä uudistus, ns. yhden rahaston malli, muuttaa tilannetta merkittävästi. Ehdotuksessa ei ollut totuttua korvamerkintää Leader-toiminnalle, vaan Leader-rahoitus on samalla viivalla esim. nykyisentyyppisen aluekehittämisrahoituksen kanssa.

Tämän vuoksi kokous esitti vahvan toiveen, että saamme EU-tasolla keskusteluun mukaan maatalouden ja maaseudun kehittämisen pääosaston (DG AGRI) lisäksi muiden pääosastojen virkahenkilöitä. Erityisesti DG REGIO:ta, alue- ja kaupunkipolitiikan pääosastoa, toivottiin mukaan. Olisi tärkeää, että myös muita pääosastoja oli keskustelussa Leader-ryhmien ja jäsenmaiden Leader-asiantuntijoiden kanssa. Euroopan maaseutuverkostoa toivottiin mahdollistamaan tätä keskustelua EU-tasolla. Se samalla aktivoisi dialogia eri ministeriöiden välillä jäsenvaltiossa.

Ymmärrys maaseudun kehittämisen ja Leader-rahoituksen tärkeydestä ja vaikuttavuudesta täytyy saada laajasti leviämään. Kokouksessa siteerattiin Kanadan pääministerin Mark Carney maailman talousfoorumissa käyttämää ilmaisua ”If you’re not at the table, you’re on the menu”. Leader-toimijat haluavat varmistaa, että he ovat pöydän ääressä.

Uusia mahdollisuuksia Interregin kautta

Koska LEADER-toiminnan tuleva rahoitus on epävarmaa korvamerkinnän puuttumisen vuoksi, keskustelussa tarkasteltiin myös mahdollisuuksia hyödyntää Leader/CLLD-toimintatapaa CAP-rahoituksen ulkopuolella.

Esimerkiksi käynnissä oleva IMPACT-hanke (REGIOn rahoittama), joka hakee parhaillaan 30 pilottialuetta edistämään rajat ylittävää yhteisölähtöistä paikallista kehittämistä (CLLD) Interregin kautta. Malli perustuisi samaan alhaalta ylös -toimintatapaan kuin LEADER, mutta toteutuisi rajat ylittävien alueiden kumppanuuksissa, joiden pohjana olisivat yhteiset, alueiden tarpeisiin perustuvat strategiat.

On tärkeää selvittää jo nyt, miten paikallista kehittämistä voidaan hyödyntää myös muissa rahoitusohjelmissa Leaderin täydentäjänä. Näin voidaan turvata menetelmän jatkuvuus ja varmistaa, että yhteislähtöinen paikallinen kehittäminen säilyy keskeisessä roolissa maaseudun kehittämisessä.

Leaderin lisäarvo tulee sosiaalisen pääoman kautta

Professori Elena Pisani kuvasi Leader-toiminnan vaikutusta sosiaalisen pääoman vahvistumiseen. Leader-toimintatapa perustuu verkostoihin, yhteiseen tekemiseen ja vahvistaa luottamusta. Pisani kannusti viestimään Leaderistä selkeästi ja käyttämään myös määrällisiä, mahdollisimman yksinkertaisia indikaattoreita, joilla mitataan esimerkiksi Leader-verkostojen laajuutta. Keskeistä on havainnollistaa Leader-toimintatapaa, joka ei ole vain hankkeiden rahoittamista.

Leaderin lisäarvoa ja tulevaisuutta on pohdittu myös itävaltalaisten vetämässä kansainvälisessä hankkeessa ’Our Common Future’. Leader-toimintaa tarvitaan tämän päivän haasteiden taklaamiseen. Leaderissä yhdistyvät julkinen ja yksityinen sektori, teoria ja käytäntö ja eri tasot paikallisesta kansainväliseen.

Kesäkuussa on EU:n maaseutuverkoston järjestämä työpaja, jossa pohditaan Leaderiä ja sosiaalista resilienssiä. Elävät maaseutualueet ja paikalliset yhteisöt ovat tärkeitä yhteiskunnan kestävyydelle – ja niillä on merkitystä myös disinformaation leviämisen estäjinä.

Leader-alakomitean aineistot löytävät täältä: https://eu-cap-network.ec.europa.eu/events/subgroup-leader-and-territorial-development-4th-meeting_en

Muita blogeja

Blogi

Epävarmuudesta ennakointiin – tutkimuksesta tukea kotieläintilojen riskienhallintaan

Blogi

Maatilojen välinen yhteistyö vahvistaa huoltovarmuutta ja arjen toimintavarmuutta

Blogi

Luomulihan suoramyynti – mahdollisuus, jota kannattaa harkita

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.