Euroopan Unionin osarahoittama

Niittydialogit: Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty

Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty – mutta mitä se tarkoittaa käytännössä?

Tänä keväänä avautuvat maatalousluonnon ja maiseman hoitosopimukset hakuun. Keskustelussa avataan suunnittelun roolia ja tarkastellaan, miten hyvä suunnitelma tukee viljelijää onnistuneessa toteutuksessa.

Keskustelussa mukana Etelä-Suomen Maa- ja kotitalousnaisten maisema-asiantuntija Auli Hirvonen ja Pohjois-Suomen Maa- ja kotitalousnaisten maisema-asiantuntija Maarit Satomaa.

Niittydialogeissa jaetaan kokemuksia, opitaan yhdessä ja keskustellaan ajankohtaisista perinnebiotooppien ja luonnonlaidunten hoitoon liittyvistä teemoista. Dialogit tarjoavat matalan kynnyksen paikan kysyä, kommentoida ja verkostoitua muiden toimijoiden kanssa.

Lisää tapahtumia

Tapahtuma
Alkaa: 19.05.2026 klo 10:00

Yritystoimintaa kansallispuistossa 19.5.2026

Tapahtuma
Alkaa: 14.04.2026 klo 17:00

TUPAILTA: Yhdessä kohti parempia vesiä – Tähjänjoki ja Talusoja

Tapahtuma
Alkaa: 29.04.2026 klo 18:00

Ravinteikkaiden suometsien jatkuvapeitteinen metsänhoito

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.