Euroopan Unionin osarahoittama

Pöllöparlamentti maaliskuussa 2026

Vuoden 2026 ensimmäinen Pöllöparlamentti pidetään maanantaina 2.3. Jyväskylässä. Tilaisuuden teemat ovat innovaatiot ja yhteistyö.

Keski-Suomen maaseudun kehittäjien vapaamuotoinen yhteistyöverkosto Pöllöparlamentti kokoontuu maanantaina 2.3.2026  virastotalo Sinetissä (Vapaudenkatu 58 A, Jyväskylä). Tilana on kh. Havu.

Tilaisuuden ohjelma (täydentyy):

  • Olet osa innovaatiotukipalveluita – ja AttractISS-hanke auttaa kehittämään niitä
    kehityspäällikkö Krista Mikkonen, ProAgria Keskusten Liitto
  • Älykkäistä kylistä elinvoimaa
    hankepäällikkö Maija Suutarinen, Himoksen alueyhdistys
  • Lihaketjun toimijoiden yhteistyöstä voimaa
    hankevetäjä Kati Virfvell, Keski-Suomen maa- ja kotitalousnaiset
  • Varautuva viljelijä parantaa Keski-Suomen huoltovarmuutta
    projektipäällikkö Taru Vänskä, ProAgria Keski-Suomi

Ilmoittaudu mukaan tästä viimeistään 23.2.2026. Tervetuloa!

Ilmoittautumislomakkeella voit ilmoittaa myös halusi esitellä hankettasi tai ehdottaa keskustelunaiheita Pöllöparlamenttiin. Tilaisuuden järjestää Keski-Suomen elinvoimakeskus.

Lisää tapahtumia

Tapahtuma
Alkaa: 31.03.2026 klo 10:30

Maatilojen digialusta -hankkeen aloituswebinaari: Onko maatilalla sujuvaa ja turvallista työskennellä?

Tapahtuma
Alkaa: 13.08.2026

Joukkomuonitusharjoitus Luumäellä

Tapahtuma
Alkaa: 11.08.2026 klo 10:00

Joukkomuonitusharjoitus Imatra

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.