Euroopan Unionin osarahoittama

Koulutus: Yhdistyksen viestintä – tavoita ihmiset ja innosta toimintaan

Koulutuksesta saat vinkkejä yhdistyksesi onnistuneeseen viestintään. Käymme läpi, miten ja mistä tavoitamme ihmisiä, miten saamme ihmiset mukaan toimintaan ja miten jäsenviestintää on hyvä tehdä.

Tässä maksuttomassa yhdistysviestinnän koulutuksessa saat käytännön vinkkejä yhdistyksen viestinnän suunnitteluun, jäsenten tavoittamiseen, jäsenhankintaan ja uusien ihmisten innostamiseen mukaan toimintaan. Saat mukaasi monipuolisia viestintävinkkejä ja pääset samalla kehittämään oman yhdistyksesi viestintää eteenpäin.

Koulutus järjestetään lähitilaisuutena Tervajoella ja se on osa viiden yhdistysviestinnän koulutuksen sarjaa, jotka järjestetään Kyrönmaan alueella Etelä-Pohjanmaalla syksyn 2026 ja kevään 2027 aikana. Koulutukset on suunnattu yhdistyksissä toimiville ihmisille ja yhdistysten viestinnästä vastaaville. Mukaan voivat tulla myös kaikki muut aiheista kiinnostuneet. Ilmoittaudu mukaan pian – paikkoja on rajoitetusti.

Koulutuksen sisältö

Käymme koulutuksen aikana läpi seuraavia asioita:

  • Yhdistysviestinnän perusasiat: mitä haluamme kertoa ja kenelle?
  • Miten ja mistä tavoitamme ihmiset?
  • Jäsenviestinnän toimivat tavat omassa yhdistyksessä
  • Jäsenhankinnan mahdollisuuksia
  • Nuorten tavoittaminen
  • Miten voimme innostaa ihmisiä mukaan toimintaan?
  • Yhdistyksen viestintäsuunnitelma

Saat koulutuksesta mukaasi yhdistysviestinnän suunnitelmapohjan, jota voit halutessasi täyttää myös koulutuksen aikana.

Ilmoittautuneille lähetetään ennen koulutusta ennakkokysely, jonka avulla kouluttaja Piritta räätälöi koulutuksen vastaamaan mahdollisimman paljon osallistujien toiveita ja tilannetta.

Koulutusmateriaalit lähetetään osallistujille koulutuksen jälkeen PDF-muodossa sähköpostitse.

Ilmoittaudu mukaan tästä.

Kenelle?

Koulutus on tarkoitettu

  • Kyrönmaan alueella toimivien yhdistysten ihmisille
  • yhdistysten viestinnästä vastaaville
  • Isonkyrön, Laihian ja Vähänkyrön alueen asukkaille
  • kaikille aiheesta kiinnostuneille.

Voit ilmoittautua ja osallistua koulutukseen, vaikka et asuisikaan Kyrönmaan alueella. Muista kuitenkin, että koulutus toteutetaan ainoastaan lähikoulutuksena, etäosallistuminen ei ole mahdollista eikä koulutuksesta tehdä tallennetta.

Aika

Keskiviikko 11.11.2026 klo 17-19.30.

Kahvia ja teetä pienen suolaisen kera on tarjolla kello 16.30 alkaen. Koulutus alkaa klo 17. Pidämme koulutuksen aikana yhden tauon.

Paikka

Leader Yhyreksen toimisto, Loukontie 6, Tervajoki.

Koulutus järjestetään ainoastaan lähitilaisuutena eikä siitä tehdä tallennetta.

Kouluttaja

Järjestöviestinnän asiantuntija ja kouluttaja Piritta Seppälä, Viestintä-Piritta Oy.

Hinta

Koulutus on maksuton.

Peruuttamatta jättäneille, jotka eivät saavu paikalle, lähetämme 10 €:n tarjoilumaksun.

Ilmoittautuminen

Koulutukseen mahtuu mukaan 20 ensimmäistä ilmoittautunutta.

Mikäli yhdistyksestäsi on tulossa useampia osallistujia, ilmoita jokainen osallistuja erikseen.

Ilmoittautumislomakkeella kysymme sinulta:

  • Nimesi ja taustaorganisaatiosi
  • Puhelinnumerosi, osoitteesi ja sähköpostiosoitteesi
  • Erityisruokavaliosi

Jos haluat tietää tarkemmin, miten käsittelemme tietojasi, tutustu Viestintä-Pirittan tietosuojaselosteeseen.

Ilmoittautuminen on sitova. Muista peruuttaa osallistumisesi, mikäli et pääsekään mukaan. Näin vapautat paikkasi muille kiinnostuneille. Katso peruutusohjeet alta.

Ilmoittautuminen tähän koulutukseen päättyy maanantaina 9.11.2026. Tämän jälkeen voit tiedustella vapaita paikkoja osoitteesta info@viestintapiritta.fi.

Ilmoittaudu mukaan tästä.

Peruutus

Peruutathan osallistumisesi, mikäli et pääsekään paikalle. Peruuttamalla vapautat paikkasi muille halukkaille. Voit myös vaihtaa osallistumisen toiseen henkilöön. Lähetä meille tieto peruutuksesta tai osallistujan vaihdosta osoitteeseen info@viestintapiritta.fi.

Viimeinen peruutuspäivä on maanantai 9.11.2026. Peruuttamatta jättäneille henkilöille, jotka eivät saavu paikalle, lähetämme tarjoiluista 10 euron laskun.

Tiedustelut

info@viestintapiritta.fi

Koulutuksen kooste ja viestintätallenteet

Kouluttaja Piritta kirjoittaa koulutuksesta ja sen aikana läpi käydyistä asioista koosteblogin. Blogi julkaistaan Viestintä-Pirittan verkkosivuilla koulutuksen jälkeen. Jos et siis pääse koulutukseen paikalle, saat blogista vinkkejä yhdistyksesi viestintään.

Muista katsoa myös yhdistysten viestintätallenteet, joissa Piritta jakaa erilaisia vinkkejä yhdistysten viestintää koskien.

Koulutuksen järjestäjä ja viestintähanke

Koulutuksen järjestää ja toteuttaa Viestintä-Piritta Oy. Koulutus on osa Kyrönmaan alueen yhdistysten viestinnän kehittämisen hanketta, joka on Euroopan unionin osarahoittama ja toteutetaan Leader Yhyres ry:n tuella.

Lisää tapahtumia

Tapahtuma
Alkaa: 13.03.2027 klo 10:00

Koulutus: Videotyöpaja yhdistyksille

Tapahtuma
Alkaa: 26.01.2027 klo 17:00

Koulutus: Yhdistys somessa – sisällöt, näkyvyys ja mainonta

Tapahtuma
Alkaa: 01.12.2026 klo 17:00

Koulutus: Verkkosivut yhdistykselle – mitä, miksi ja miten?

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.