Euroopan Unionin osarahoittama

Tulevaisuuden turvemaat – keskustelutilaisuudet ennallistamisesta ja uusista ratkaisuista: Parkano ja Siikalatva

Omistatko turvepeltoa tai turvetuotantoalueita? Onko sinulla näkemyksiä turvemaiden ennallistamisesta ja kestävästä käytöstä? Tule mukaan kertomaan mahdollisuuksista, haasteista ja oman paikkakuntasi tilanteesta syksyllä 2025 järjestettäviin tilaisuuksiin. Pääset kuulemaan ratkaisuehdotuksia ja vaikuttamaan kansallisen ennallistamissuunnitelman valmisteluun. Keskustelutilaisuuksien järjestäjinä ovat maa- ja metsätalousministeriö, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö ja Maaseutuverkosto.

Heikosti tuottaville turvepelloille ja käytöstä poistuneille turvetuotantoalueille on tarjolla useita kestäviä ratkaisuja ja maankäyttömuotoja. Esimerkiksi vedenpinnan nosto (vettäminen) voi parantaa vesienhallintaa sekä vähentää ravinnekuormitusta ja kasvihuonekaasupäästöjä. Samalla voidaan lisätä luonnon monimuotoisuutta ja pienentää tulvariskejä. Maanomistajille ratkaisujen täytyy olla helppoja ja houkuttelevia sekä hallinnollisesti yksinkertaisia.

Keskustelutilaisuudet järjestetään neljällä alueella. Niissä etsitään kestäviä ratkaisuja turvemaiden käytölle. Maa- ja metsätalousministeriö ja ympäristöministeriö valmistelevat parhaillaan EU:n ennallistamisasetuksen toimeenpanoa varten kansallista ennallistamissuunnitelmaa. Turvemaiden tilan parantamisen tavoitteet kuuluvat suunnitelmaan. Alueiden tilaisuuksissa kerätään paikallisia näkemyksiä, jotta suunnitelmasta saadaan toteuttamiskelpoinen ja oikeudenmukainen.

Turvemaatilaisuuksien iltapäivissä ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö esittelee käytännönläheisiä ratkaisuja turvepeltojen käyttöön ja ilmastopäästöjen hillintään.

Parkanon ohjelma 28.10.2025

KLO 9–12 Tule vaikuttamaan kansalliseen ennallistamissuunnitelmaan!

Avaussanat, kansliapäällikkö Pekka Pesonen, maa- ja metsätalousministeriö

Kaupungin tervehdys

Miten EU:n ennallistamisasetus vaikuttaa turvemaiden käyttöön? erityisasiantuntija Tuuli Orasmaa, maa- ja metsätalousministeriö

Maanomistajan kokemukset ennallistamistoimista, Harri Karvanen, Isonniemenkeitaan kosteikko

Yhteinen keskustelu: Miten turvepeltoja ja turvetuotantoalueita kannattaa ennallistaa? Mitä haasteita ja mahdollisuuksia tähän liittyy?

KLO 12–13 Lounas (ennakkoon ilmoittautuneille maksuton)

KLO 13–16 Ratkaisujen iltapäivä: Miten turvepeltojen käytön muutosta voi rahoittaa? Miten luonnon tilaa parannetaan käytännössä ja keneltä voi kysyä neuvoa?

Tilaisuuden avaus. Miksi turvepelloilla on väliä? Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Alueellinen puheenvuoro: Miksi turvepelloilla on väliä alueen tulevaisuudelle? Alueen edustaja

Ilmastokosteikkojen perustamistapoja, Juha Siekkinen, Kosteikkomaailma

Tee se näin – uusi tietopaketti ilmastokosteikoista, Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Elintarviketeollisuuden näkökulmia turvepeltokeskusteluun, Mari Raininko, Elintarviketeollisuusliitto ry

Kahvitauko klo 14.30

Maanomistajille uutta satoa hiilensidonnasta ja luontoarvoista, Lauri Jyllilä, Maanvaalija Oy

Markkinoilta vauhtia ennallistamiseen, Tuuli Hakala, Valio Oyj

Palautteen kerääminen ja tilaisuuden päättäminen, Anna-Kaisa Hakkarainen ja Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Siikalatvan ohjelma 30.10.

KLO 9–12 Tule vaikuttamaan kansalliseen ennallistamissuunnitelmaan!

Avaussanat, kunnanjohtaja Pekka Iivari, Siikalatva

Miten EU:n ennallistamisasetus vaikuttaa turvemaiden käyttöön? erityisasiantuntija Tuuli Orasmaa, maa- ja metsätalousministeriö ja maanmittausinsinööri Merja Ojanperä, Siikajoen kunta, Hangasnevan kosteikko

Maanomistajan kokemukset ennallistamistoimista, alueen edustaja

Yhteinen keskustelu: Miten turvepeltoja ja turvetuotantoalueita kannattaa ennallistaa? Mitä haasteita ja mahdollisuuksia tähän liittyy?

KLO 12–13 Lounas (ennakkoon ilmoittautuneille maksuton)

KLO 13–16 Ratkaisujen iltapäivä: Miten turvepeltojen käytön muutosta voi rahoittaa? Miten luonnon tilaa parannetaan käytännössä ja keneltä voi kysyä neuvoa?

Tilaisuuden avaus. Miksi turvepelloilla on väliä Pohjois-Pohjanmaalla? Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Alueellinen puheenvuoro: Miksi turvepelloilla on väliä alueen tulevaisuudelle? Alueen edustaja

Ilmastokosteikkojen perustamistapoja, Juha Siekkinen, Kosteikkomaailma

Tee se näin – uusi tietopaketti ilmastokosteikoista, Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Mitä ovat vapaaehtoiset hiilimarkkinat ja mitä niistä on hyvä tietää, Pentti Linnamaa, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Kahvitauko klo 14.45

Tilan uomien kunnostushanke – vesitalouden hallinta turvepellon ympäristövaikutusten hillintäkeinona, Tauno Paakkari, Paakkarin tila ja Maarit Satomaa, Oulun Maa- ja kotitalousnaiset

Turvemaiden viljely Kuuselan tilalla, Ville Junnila, Kuuselan Tila Oy

Markkinoilta vauhtia ennallistamiseen, Tuuli Hakala, Valio Oyj

Palautteen kerääminen ja tilaisuuden päättäminen, Anna-Kaisa Hakkarainen ja Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö

Aikataulu

  • Parkano, SASKY ammatti-instituutti Iisakki, 28.10.2025, klo 9–16 (Sepänkatu 4, Parkano)
  • Siikalatva, Maalaiskartano Pihkala, 30.10.2025, klo 9–16 (Kestiläntie 1426, Kestilä)
  • Suomussalmi, Kiannon kuohut -kylpylähotelli, 4.11.2025, klo 9–16 (Jalonkatu 1, Suomussalmi)
  • Tornio, Peräpohjolan opisto, 6.11.2025, klo 9–16 (Joentalo, Kivirannantie 15, Tornio)

Ilmoittaudu mukaan 20.10.2025 mennessä, niin saamme lounas- ja kahvitarjoilut mitoitettua oikein. Ilmoittautumislinkki sivun oikeassa laidassa. HUOM! Voit osallistua sekä aamu- että iltapäivän tilaisuuteen tai vain toiseen niistä.

Suomussalmen ja Tornion tapahtumakuvauksen löydät täältä.

Lisätietoja

Tuuli Orasmaa, maa- ja metsätalousministeriö (etunimi.sukunimi@gov.fi)

Antti Miettinen, ELY-keskusten valtakunnallinen ilmastoyksikkö (etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi)

Lisää tapahtumia

Tapahtuma
Alkaa: 23.04.2026 klo 09:30

Maatalousyrittäjien varautumispeli Kajaanissa to 23.4.2026

Tapahtuma
Alkaa: 15.04.2026 klo 10:00

Omistajanvaihdosverstaan webinaari 15.4.2026: Maatilan varautuminen - miten ja mistä liikkeelle?

Tapahtuma
Alkaa: 13.05.2026 klo 12:00

Niittydialogit: Saukonmutkan jalanjäljissä – kohti hoidettuja perinnebiotooppeja

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.