Euroopan Unionin osarahoittama
Iso navetan rakennustyömaa alkuvaiheessa.
Pihtiputaalla investoidaan lypsykarjatalouteen.

Maatilojen investointi-into piristynyt Keski-Suomessa

30.06.2025 12:00

Maatilojen investointi-into on virinnyt muutaman hiljaisen vuoden jälkeen. Keski-Suomen ELY-keskus on myöntänyt maakunnan maatiloille jo nyt enemmän investointitukia kuin koko viime vuonna.

Vuoden 2025 tammi-kesäkuussa Keski-Suomen maatiloille myönnettiin noin 3,8 miljoonaa euroa investointitukia, mikä on yli puolet enemmän kuin koko viime vuonna yhteensä. Lisäksi alkuvuoden aikana tiloille myönnettiin korkotukilainoja yli 2,5 miljoonaa euroa.

Myönteisen investointitukipäätöksen sai alkuvuoden aikana lähes 40 keskisuomalaista maatilaa. Rahoitusasiantuntija Jyrki Ijäs Keski-Suomen ELY-keskuksesta kertoo, että hakemusmäärät olivat samaa suuruusluokkaa kuin aiemmin, mutta mukaan osui nyt kaksi pitkään suunniteltua suurta kotieläintilainvestointia.

– Myönteisen tukipäätöksen saaneista hankkeista kymmenen on kotieläinrakentamista, ja niistä viisi lypsykarjatilojen investointeja, hän tarkentaa.

Nuoren viljelijän aloitustukia myönnettiin alkuvuoden aikana Keski-Suomeen vain kaksi, toinen Jyväskylän Korpilahdelle ja toinen Joutsaan. Koko viime vuonna aloitustukia sai yhteensä 13 uutta maatilayrittäjää.

Maatilojen investointitukiin on Keski-Suomessa varattu vielä 1,8 miljoona euroa tänä vuonna.

Satoja uusia lypsylehmäpaikkoja

Alkuvuoden suurimmat maatilojen investointituet myönnettiin Pihtiputaalle ja Hankasalmelle lypsykarjatilojen rakentamishankkeisiin. Niiden myötä maakuntaan tulee yhteensä yli 300 uutta lehmäpaikkaa. Ijäs toteaa, että nämä kunnat ovat muutenkin olleet pitkään Keski-Suomen kärkipäätä maatilojen investoinneissa.

– Muita tuettuja kotieläininvestointeja ovat esimerkiksi lypsyrobotin uusiminen, navetan muuttaminen lypsyrobottinavetaksi sekä emolehmäpihaton ja hevoskasvatuspihaton rakentaminen. Näitä investointeja tehdään Jämsässä, Karstulassa, Kinnulassa ja Hankasalmella, Ijäs konkretisoi.

Lukumääräisesti eniten tuettiin eläinten hyvinvointia ja ympäristön tilaa parantavia investointeja kuten lehmien parsimattoja ja -petejä ja salaojitusta. Sen sijaan edellisvuosina suosittuja maatilojen aurinkopaneeli-investointeja ei alkuvuoden aikana rahoitettu yhtään.

Lisää uutisia

Uutinen
13.05.2026

EIP-rahoituksella vauhtia maa- ja metsätalouden innovaatioihin

Uutinen
13.05.2026

Hae nyt ympäristöinvestointeihin tukea – teemahaku aukeaa

Uutinen
13.05.2026

Kaksi teemahakua ympäristö- ja ilmastohankkeista Keski-Suomessa

maaseutu.fi/uusimaa-logo

EU:n maaseuturahoituksella tuetaan maataloutta ja maaseutua, jotta koko Suomi voisi hyvin. Tältä sivustolta löydät tietoa siitä, miten tämä vaikuttaa juuri sinuun – olitpa sitten viljelijä, maaseudulla toimiva yrittäjä, maaseudun asukas tai kehittäjä.