Hampan är närproducerad mat för invånarna i Egentliga Finland!
05.06.2025 12:33Egentliga FinlandHampfarmen har redan utnyttjat EU:s landsbygdsfinansiering flera gånger. Först beviljade Varsinais-Suomen jokivarsikumppanit finansiering för produktionslokaler, sedan för ny oljepress- och proteinseparationsutrustning, som femdubblade produktionskapaciteten. Företaget har också deltagit i flera företagsgruppsprojekt, genom vilka man har utvecklat den internationella handeln.
Ville Virtanen och Virve Kettunen odlar och förädlar oljehampa i S:t Mårtens. På sin egen gård Murtola odlar de ekologisk hampa växelvis enligt växtföljden, och via Trans Farm Oy:s kontraktsodlingsnätverk kommer Hampfarmen att förädla hampa från nästan 2 000 hektar odling. Varje år hanteras två miljoner kilo hampfrön.
Hampan är en av jordens äldsta odlingsväxter. Numera finns det många sorter. Oljehampan som odlas på Murtola gård är en näringsväxt som redan har använts länge i Finland. Cirka en tredjedel av hampfröna består av fibrer, en tredjedel av protein och en tredjedel av olja, så näringsvärdena är gynnsamma för många olika typer av användning.
Oljeförsäljningen har fördubblats varje år
På Murtola gård har man odlat hampa i över tio år och man har pressat egen olja nästan lika länge. Oljeförsäljningen har fördubblats varje år. Oljan som kallpressas av hampfrön är populär tack vare dess näringsrikedom och behagliga nötsmak. Upp till 80 % av fettsyrorna är fleromättade.
– Många använder oljan som salladsdressing eller blandar den i smoothier – och man kan också ta en matsked om dagen, som fiskleverolja, berättar Virve Kettunen.
Mätt i liter går dock största delen av oljan till djuren. Och den kemiska industrin beställer sin del. Hampfröolja är populärt till exempel vid tillverkning av kosmetika.

Bättre protein med ny utrustning
Hampfarmen fick ny utrustning från Tyskland i februari 2022. Företaget fick 150 000 euro i EU:s landsbygdsfinansiering av Varsinais-Suomen jokivarsikumppanit för sin investering. Tack vare utrustningen kan man nu på gården utvinna 65-procentigt protein från hampfrön.
– Det hampaprotein som vi tidigare tillverkade var 40–50 procent och smaken var ganska genomträngande. Med denna maskin kan vi göra protein av skalade frön, vilket ger en neutralare smak och ett protein som är rikare och mer mångsidigt, förklarar Ville Virtanen.
Hampaprotein kan till exempel blandas i vatten efter ett träningspass eller användas på många olika sätt i matlagning.
– Vi har till exempel gjort en blandning som lämpar sig för restauranger och som kan användas för att göra en vegetarisk biff genom att tillsätta vatten och kryddor. Eftersom restaurangerna kryddar biffarna själva gör det inget även om samma blandning också används i grannrestaurangen, berättar Virtanen.
Det nya hampaproteinet har överraskat både industrin och konsumenterna. Många konsumenter beställer protein i nätbutiken redan i tre kilos säckar.
– Investeringen var så bra att vi har övervägt att skaffa en annan motsvarande utrustning.
Med siktet inställt på den internationella marknaden
Hampfarmen har deltagit i flera företagsgruppsprojekt där man försökt väcka internationell uppmärksamhet för sina produkter. Åren 2020–2021 testades möjligheterna med webbutiken Amazon.
– Försöksmarknadsföringen lyckades bra och lagren såldes tomma. Särskilt på den tyska marknaden finns det gott om utrymme för våra produkter, berättar Virtanen.
I det senaste företagsgruppsprojektet testades den svenska marknaden.
– Där väcktes intresse särskilt för större partier som vi levererar via FoodFarm Oy.
Företaget siktar på den internationella marknaden med sin nya proteinproduktion samt till exempel med hampakross smaksatt med finländska bär. Det finns gott om frön och olja utomlands, eftersom hampan som är en marginell gröda i Finland är en bekant och traditionell matprodukt i många andra länder.
Hampfarmen deltog nyligen också i Lidls europeiska tävling där man utvecklade nya veganska ostprodukter.
– Vi kom inte ända till finalen, men tävlingen ledde till ett internationellt intresse som gjorde att vi fortsätter produktutvecklingen, gläder sig Virtanen.
Hampan förbättrar marken och binder kol!
På Murtola gård började man ursprungligen odla hampa för bina.
– Målet var att få hampahonung. Hampan lyckades bra, men bina flög över åkern direkt till blåbärsskogen. Vi blev dock ivriga över hampan och började undersöka dess egenskaper. Till slut ersatte hampan helt bina år 2013, minns Kettunen.
Ekologisk hampa kan odlas på samma skifte vart femte år. Där växer inga ogräs och hampan förbättrar marken med sina långa rötter för växter som kommer senare i växtföljden. Att odla oljehampa har också en bromsande effekt på klimatförändringen, eftersom den binder koldioxid till och med bättre än skogarna under växtperioden.
Skörden bärgas i månadsskiftet september–oktober.
– Man får skynda sig, för så fort fröna mognar hittar hämplingarna hit och det kan komma i tiotusental, berättar Kettunen.
