Euroopan Unionin osarahoittama
Kosteikko peltojen keskellä

Ansök om stöd för investeringar i våtmarker eller fåror i tid, eftersom EU-finansieringsperioden närmar sig sitt slut

31.08.2026 15:56

Den som planerar att anlägga en våtmark eller iståndsätta en fåra bör ansöka om finansiering i tid. Under innevarande EU-finansieringsperiod återstår endast två ansökningsomgångar, varav den första pågår och avslutas den 15 december 2026. Enligt aktuell information löper den innevarande EU-finansieringsperioden ut i slutet av 2027.

Stöd för icke-produktiva investeringar avsedda för investeringar i våtmarker och fåror söks i e-tjänsten Hyrrä (https://hyrra.ruokavirasto.fi). Stöd kan sökas av jordbrukare, registrerade föreningar och vattenrättsliga sammanslutningar. Sökanden ska ha ett FO-nummer. De regionala livskraftscentralerna ger råd i ansökan om stöd.

Nästa år endast en ansökningsomgång

I den tidigare ansökan i år inkom 32 ansökningar, varav största delen gällde finansiering för våtmarker som främjar vattenskyddet. Dessutom inkom enskilda ansökningar om finansiering av mångfalds- och klimatvåtmarker. Livskraftscentralerna beslutar om finansieringen av dessa investeringar under hösten.

År 2027 ordnas endast en ansökningsomgång i början av året. Nästa års ansökan inleds den 1 januari 2027 och avslutas tidigare än normalt. Livsmedelsverket informerar om när nästa års ansökan avslutas under hösten på sin webbplats.

När man ansöker om stöd lönar det sig att beakta att de projekt som finansieras i år och nästa år kan beviljas tid för genomförande högst fram till den 31 juli 2029.

Våtmarker eller iståndsättning av fåror – en lösning för översvämmande åkrar

Med hjälp av stödet för icke-produktiva investeringar kan man anlägga en våtmark, anlägga en översvämningsplatå vid kanten av ett dike eller ett strömmande vattendrag eller omvandla en torvåker till en våtmark eller ett område som liknar en myr. Våtmarker är områden som permanent är delvis vattentäckta och som håller kvar näringsämnen, fungerar som livsmiljö för olika djur- och växtarter samt gör jordbrukslandskapet mer mångsidigt. Torvåkrar är åkrar där halten organiskt material i bearbetningsskiktet är minst 40 procent.

Investeringarna i fåror förbättrar naturtillståndet, men underlättar också grundtorrläggningen på åkerskiften dit översvämningsvattnet lätt stiger. I och med investeringen stannar översvämningsvattnet i tvåstegsdiken på översvämningsplatån och når inte längre ända upp på åkern. Stöd för icke-produktiva investeringar beviljas för grävarbeten i anslutning till iståndsättningen, inklusive rensning av fåran. Investeringen kan i framtiden minska behovet av underhåll av fåran och förlänga iståndsättningsintervallet.

En bra projektplan förbättrar möjligheterna

Ansökan ska innehålla en plan för genomförandet av investeringen. En välutarbetad plan förbättrar möjligheterna att få finansiering och därför lönar det sig att låta ett proffs inom branschen göra den. Planen kan till exempel utarbetas av en rådgivare som godkänts i Livsmedelsverkets rådgivarregister (www.livsmedelsverket.fi/radgivarregister) och som är specialist på anläggning av våtmarker. Då kan man utnyttja rådgivning som stöds av EU:s landsbygdsfond för planeringskostnaderna. Mer information om de krav som ställs på planen finns på Livsmedelsverkets webbplats.

Av projektplanen ska framgå projektets huvudsakliga mål: vattenskydd, främjande av mångfalden i naturen eller begränsning av klimatförändringen. Huvudmålet fastställer de urvalskriterier på basis av vilka livskraftscentralen poängsätter projektet och antingen godkänner eller avslår finansieringen.

Investeringen i våtmarken eller fåran får inte genomföras förrän livskraftscentralen har fattat ett positivt finansieringsbeslut. När projektet är klart räknas objektets areal inte längre som jordbruksmark.

Stödet för icke-produktiva investeringar finansieras med EU:s landsbygdsfond och nationella medel.

Lägg till nyheter

Nyhet
28.08.2026

Fira Finska naturens dag vid ett Leader-finansierat utflyktsmål!

Nyhet
25.08.2026

Odlare, var noga med stödvillkoren för skyddszoner!

Nyhet
24.08.2026

Programmet för Närmatsdagens invigning har publicerats!

EU:s landsbygdsfinansiering stöder jordbruket och landsbygden för att hela Finland ska må bra. På denna webbplats hittar du information om hur detta påverkar just dig - vare sig du är bonde, företagare på landsbygden, landsbygdsbo eller utvecklare.