Euroopan Unionin osarahoittama
Kimmo Fagerlund (vänster), Antti Suhanko och Erkki Suhanko ansvarar tillsammans för Edella Oy:s produktutveckling.

Edella investerar och utvecklar ett nytt möbelvarumärke

26.05.2025 16:55Egentliga Finland

Melamin, laminat, träfaner, plywood. Alla dessa material behövs när Edella börjar tillverka möbler för offentliga lokaler.

Edella är ett finländskt familjeföretag som grundades 2018 och som specialiserat sig på inredning av offentliga lokaler. Edella har blivit känd som ett möbelvarumärkeshus som importerar högklassiga möbler från Europa. Nu söker företaget fart på sin verksamhet med hjälp av investerings- och utvecklingsprojekt som fått EU:s landsbygdsfinansiering. I investeringsprojektet uppdateras produktionsutrustningen till nya produktionslokaler och målet med utvecklingsprojektet är att skapa ett eget möbelvarumärke för företaget.

– I och med reformen flyttas vår tyngdpunkt från import av möbler till tillverkning av möbler. Men vi överger ändå inte våra goda samarbetspartners. I fortsättningen kommer showroomen att innehålla både egna och importerade möbelkollektioner bredvid varandra, berättar Antti Suhanko.

År 2024 flyttade Edella till Halikko i Salo, i Adi Kalusteets gamla produktionslokaler. Snart tillverkas specialmöbler enligt mått i Halikko: bord, skåp, diskar, stolar och mycket annat. Även företagets lager flyttades från Åbo till Salo, men showroomen bevaras i Åbo, Vasa och Rovaniemi. Även Salo kommer att få ett eget showroom.

Projektet som fått landsbygdsfinansiering från NTM-centralen i Egentliga Finland drivs av trion Antti Suhanko, Kimmo Fagerlund och Erkki Suhanko, som tillsammans ansvarar för produktutvecklingen. Suhankos har formgivningsbakgrund och Fagerlund tar med sig försäljningskompetens från Adi Kalusteet till Edella.

I investeringsprojektet skaffar Edella nya och snabbare maskiner. Utvecklingsprojektet består av fyra delar. Varje del utvecklar två till tre produkter.

– Vi planerar och genomför en standarddiskkollektion, utrustning för sortering av avfall samt olika förvaringsmöbler, förklarar Erkki Suhanko.

Med de nya produkterna siktar man också på export.

– Vi utför ett grundligt planeringsarbete. Vi bygger en modell av produkten, räknar och testar. Målet är att möbeln ska vara av hög kvalitet och tidstålig, beskriver Antti Suhanko.

Salo – Finlands Milano

Edellas produkter tillverkas av inhemskt material så långt det är möjligt.

– Nästan samtliga av våra underleverantörer är också här nära, inom en radie på 30 kilometer, berättar Antti Suhanko.

– Nokia har säkert lämnat en god underleverantörskompetens i området. Man kommer att tänka på Milano, där det finns flera små fabriker vars produkter sätts samman till färdiga möbler. Man kunde nästan säga att Salo är Finlands Milano, ler Fagerlund.

I produktionsanläggningen i Salo har man satsat på återvinning. Lokalerna värms upp året runt med hjälp av en egen förbränningsanläggning där brännbart avfall från produktionsanläggningen förbränns. Även metaller, glas och annat material återvinns.

– Ibland tar vi emot gamla möbler som vi river och återvinner eller säljer vidare, berättar Fagerlund.

Verkställande direktör Antti Suhanko presenterar avfallssorteringsvagnen Adi Max.

Edella är nöjd med samarbetet

Trion tackar NTM-centralen i Egentliga Finland för ett gott samarbete, även om man inte klarade av processen utan utmaningar.

– Vi fick otroligt bra råd. Detta var första gången vi ansökte om stöd hos NTM-centralen. Nu när samarbetet har inletts fortsätter det säkert, tackar Erkki Suhanko.

Trion berättar att ansökan om EU:s landsbygdsfinansiering ibland kräver tålamod, eftersom ansökningsprocessen är besvärlig för den kreativa branschen.

– I ansökan måste man mycket noggrant känna till åtgärderna, men inom den här branschen kan situationerna förändras snabbt och planerna genomförs inte enligt den ursprungliga planen, nämner Antti Suhanko.

 

Projekt som fått EU:s landsbygdsfinansiering:

Utveckling av Adi-möbelkollektionen

  • Genomförandetid: 2024–2026
  • Projektets totala kostnad: 93 000
  • Stöd: 50 %
  • Finansiär: NTM-centralen i Egentliga Finland

Tillverkning av standardmöbler

  • Genomförandetid: 2024–2026
  • Projektets totala kostnad: 52 000
  • Stöd: 20 %
  • Finansiär: NTM-centralen i Egentliga Finland

Företagsstöd som ingår i EU:s landsbygdsfinansiering kan fås för att starta, utveckla och investera i företagsverksamhet. I Egentliga Finland beviljas landsbygdsfinansiering av NTM-centralen och Leader-grupperna, som också ger råd om hur man ansöker om stöd.

EU:s landsbygdsfinansiering stöder jordbruket och landsbygden för att hela Finland ska må bra. På denna webbplats hittar du information om hur detta påverkar just dig - vare sig du är bonde, företagare på landsbygden, landsbygdsbo eller utvecklare.