Vattenvårdslösningar i skogsbruket
På vilka sätt kan vi uppmärksamma skogsbrukets vattenpåverkan? Hur utnyttjar man till exempel översilning i anslutning till skogsdiken? Var lämnar vi skyddszoner, viltbuskage och naturvårdsträd och hur ska vi allmänt tänka kring vattenhushållningen i ekonomiskogar?
Välkommen med till Ölmos i Dragsfjärd, där projekten Från skogarna till havet och Skogens vatten ordnar en fältträff om skogsbrukets vattenvårdsfrågor. vi behandlar temat med hjälp av att besöka ett bestånd innan kommande slutavverkning. I samband med avverkningen kommer det att göras ett försök kring olika dikesövergångars effekt på vattenkvaliteten. Därtill får vi höra om ett översilningsområde och en våtmark som planeras i närheten. Efter att avverkningen och vattenvårdskonstruktionerna genomförts, gör vi ett nytt fältbesök på hösten, då vi även besöker översilningsområdet och våtmarken.
Tillställningen ordnas i första hand på svenska men vi byter också språk enligt behov.
Projektet Skogens vatten finansieras av Europeiska landsbygdsfonden och Livskraftscentralen i Nyland. Projektet Från skogarna till havet finansieras av Livskraftscentralen i Egentliga Finland och förverkligas av Valonia, Kimitoöns kommun och BSAG.