Euroopan Unionin osarahoittama
Matti Mustajärvi sitter i ambulansen på förarens plats och Mauri Koivusalo står bredvid ambulansen.
Matti Mustajärvi och Mauri Koivusalo är nöjda med den anskaffning som FRK:s avdelning i Kaustby har gjort. Med hjälp av de två ambulanserna kan man sköta om första hjälpen-jouren vid evenemang i området.

Första hjälpen-jourens nya ambulanser skapar trygghet i Kaustby

FRK:s verksamhet möjliggör evenemang21.02.2025 14:19Keski-Pohjanmaa, Österbotten

Mauri Koivusalo och Matti Mustajärvi öppnar dörrarna till stallet vid Nikula travbana i Kaustby tidigt på morgonen. Stallet rymmer två nya anskaffningar som FRK:s avdelning i Kaustby har gjort. Det är ändå inte fråga om travhästar utan ambulanser.

De ökar inte bara säkerheten utan gör det också möjligt att ordna flera evenemang på små orter.

Den som ordnar en offentlig tillställning ska se till att det finns tillräcklig första hjälpen-beredskap vilket kan vara svårt på en liten ort. FRK:s avdelning i Kaustby är verksam i Kaustby, Vetil och Halso och om det behövs kan jourverksamhet också ordnas utanför verksamhetsområdet.

– Ambulanserna står till vår första hjälpen-grupps förfogande och gör det möjligt att t.ex. ordna trav här, berättar männen.

I Kaustby har gruppen varje år mer än tio jouruppdrag på travtävlingar och gruppen tar också jouruppdrag i närområdena, såsom travtävlingarna vid Powerpark i Alahärmä. Utöver travtävlingar har man jour enligt behov och resurser också vid andra evenemang såsom folkmusikfestivalen i Kaustby.

Jourhavande kan ge första hjälpen och ta hand om patienten tills man får mer hjälp till platsen.

Finansiering för investeringen från Leader Pirityiset

Ambulanserna är jourhavandes verktygsback där de kan ta hand om patienter och hålla sig själva varma och skyddade från väder och vind. Patienttransporter sköter jourhavande ändå inte.

– Mest typiskt vid trav är att en travkusk trillar ur sulkyn eller någon blir sparkad av en häst. Det kan handla om allt från små blåsor på foten. Vi är på plats, men vi hoppas förstås att det inte ska hända något, berättar Mustajärvi som är ordförande för avdelningen.

Avdelningen i Kaustby har också tidigare haft ambulanser. I takt med att de fick fler år på nacken ökade också reparationskostnaderna och då föddes idén att byta ut dem till nyare.

– Vi fick idén att söka EU:s landsbygdsfinansiering för investeringar från Leader Pirityiset, när det i och med den nya programperioden blev möjligt att söka finansiering för att köpa begagnade fordon. Samtidigt började teman som försörjningsberedskap och säkerheten i landsbygdsområden betonas i projekt. Dessa fordon köptes från Norra Österbottens välfärdsområde och våra gamla ambulanser har i sin tur skickats till Ukraina, berättar Koivusalo som svarar för avdelningens jourbeställningar.

Artikeln fortsätter efter bilden.

I sin famn håller Matti Mustajärvi en nalle.
I sin famn håller Matti Mustajärvi en nalle som barn som bekantat sig med ambulansen har fått sköta om till den grad att även plåstren tog slut.

Introduktionsbesök även för barn och unga

Stödet från landsbygdsfonden hjälpte till på så sätt att de egna medel som lämnade över kunde läggas på fordonens utrustning och underhåll. De nya ambulanserna är större än de förra och de har ventilation och elbårar.

Jourutrustningen ökar byarnas beredskap också i krissituationer och genom myndighetssamarbete är de tillgängliga t.ex. vid översvämningar eller vid efterspaningar efter försvunna personer tillsammans med Vapepa.

– Ambulansen är till hjälp på så vis att vi har ett varmt utrymme att erbjuda om det hittas en försvunnen person som blivit nedkyld och behöver hållas varm. Redan medvetenheten om att vi har dessa ambulanser, ökar beredskapen, förklarar Koivusalo.

Vi åker också runt och visar upp ambulanserna för barn och unga för att göra verksamheten mer känd. Bak i ambulansen finns en nalle med plåster som blivit barnens favorit.

– Vi hade en nalleklinik där barnen fick sköta om nallen. Ett paket plåster räckte inte till då det fanns så många ivriga som ville plåstra om nallen. Ambulanserna i sig själv är naturligtvis också intressanta. Vi hoppas förstås att gnistan för att delta i denna typ av verksamhet ska tändas redan i unga år, säger Mustajärvi.

Alla är välkomna att delta i verksamheten

Männen rekommenderar verksamheten till alla som har lite egen tid över att ge. FRK ordnar regelbundet första hjälpen-kurser för dem som vill komma med i verksamheten. I Kaustby finns det ca 20 frivilliga som kan ta jouruppdrag.

– I arbetet ökar man både sin egen och många andras säkerhet. Först gick jag med frun på första hjälpen-kurs och då väcktes intresset, också våra två döttrar är aktivt med, berättar Koivusalo.

– Mauri lockade med mig och jag gick alla första hjälpen-kurser som en lekman kan ta. Det är viljan att hjälpa som lockar mig med. Och så får man ju delta i intressanta evenemang. Vi har varit på plats vid såväl Eläkeliittos skogstävlingar som en dansuppvisning vid ett kärr, tillägger Mustajärvi.

Verksamhetens nedre åldersgräns är 18, men man kan komma med och öva redan i yngre ålder. Det finns ingen övre åldersgräns så länge konditionen är tämligen bra och man klarar av att återuppliva.

– Och det går alltid att fortsätta inom vänverksamheten, om det inte längre går att delta i första hjälpen-jour, tipsar Koivusalo.

Mauri Koivusalo och Matti Mustajärvi står framför baksidan av ambulansen.
Ambulanserna är jourhavandes verktygsback där de kan ta hand om patienter och hålla sig själva varma och skyddade från väder och vind.

EU:s landsbygdsfinansiering stöder jordbruket och landsbygden för att hela Finland ska må bra. På denna webbplats hittar du information om hur detta påverkar just dig - vare sig du är bonde, företagare på landsbygden, landsbygdsbo eller utvecklare.